V našich domácnostiach by sme mali určite myslieť na energie. Ide z jednej strany o financie, ktoré mesačne zbytočne platíme za vysoké energie, ale takisto ide o šetrenie našich zdrojov. Možno ste sa už niekedy rozprávali s kamarátom, ktorý ma nízko nákladovú domácnosť a porovnávali ste svoje mesačne náklady. Ako je možné, že novostavba bungalovu spĺňa energetický certifikát v energetickej triede A0 a staršie nehnuteľnosti bojujú s vysokými mesačnými platbami častokrát v niekoľkých stovkách eur? Rozdiel je v technológiách na vykurovanie, ohrev vody, spôsoby svietenia, zateplenie, v kvalite okien či strechy.
Ak ste sa rozprávali s týmto kamarátom určite vám povedal, že nepoužíva starý plynový kotol a takisto nemá staré drevené okna. Novostavby, ktoré majú vysokú efektivitu sa vyznačujú používaním nízko energetických tepelných čerpadiel či vzduchotechniky. Takisto je častokrát potrebné zateplenie domácnosti, ale myslieť musíte aj na kvalitné okná či strechu. Izolácia pri oknách a strechách dokáže ušetriť množstvo energie pri zníženom úniku tepla. Spotreba energie v našej domácnostiach je takmer všade, kam sa pozrieme. Nie je riešením vykurovať miestnosti menej často, ale riešenie je rekonštruovať vykurovacie zariadenie.
Zabudnite na elektrický kotol. Ak chcete skutočne zabezpečiť nízko nákladovú domácnosť mesačne a zaplatiť za energie v priemere 100 €, mali by ste aj vy siahnuť po modernom tepelnom čerpadle či podobných technológiách. Zatiaľ čo staršie domy majú možnosť rekonštrukcie, pri novostavbách je legislatíva jasná. Novostavby, ktoré ešte len čaká kolaudácia musieť dokladovať prostredníctvom energetického certifikátu dosiahnutú energetickú triedu. A v posledných rokoch sa energetická trieda pre novostavby určila na hodnotu A0. Energetická trieda A0 sa vyznačuje vysokou efektívnosťou a nízkou spotrebou na chod domácnosti a aká je cena energetického certifikátu.